Je gjithçka për mua,
pavarësisht se zihemi vazhdimisht
Je 100 % në zemrën time
zemra ime rreh vetëm për ty

Një buzëqeshje e jotja
më bëri që për ty të mendoja
Një shikim i yti që për ty të ëndërroja
Me një vallëzim që me ty tu dashuroja.

Kur të dëgjosh këngën " akoma Të dua "
mendo edhe për Mua...

 Image hébergée par servimg.com


KUR TË SHKOSH NË TJETËR BOTE DO TË GJESHË NJË DETË ME LOTË

DO TË PYESËSH TË MADHIN ZOT, SE KUSH E KA DERDHUR GJITHË KËTË LOTË..

AI DO PËRGJIGJET.. NJË ZEMËR QË TË DESHI SHUMË NË ATË BOTË.!

  

TË DUA ZEMRA IME, POS BESOVE, VËRTETOJE..

BËHU MJEK.. DHE ZEMRËN TIME OPEROJE..

GJAKU QË DO DALË.. DO TË MBLIDHET NË DUART E TUA..

DHE MË PAS ATY.. DO FORMOHET FJALA.. "TË DUA"

QERIU SHKRIHET,, BËHET UJË,, NJERIU TRETET,, BËHET BALTË,,

POR DASHURIA JONË NGELET GJITHMONË,, E LARTË DHE E ËMBËL MJALTË.

 

 


Shkuan e ikën qejfet dhe gëzimet bashkë,
në ditët që kaluan, sa largë ato i lashë!
Greminë e Dashurisë të më përpijë mua,
Ti veç të jesh e qetë, të jesh veç e gëzuar.

Që kur u ndamë tok, s'po rreshtin e s'po sosen,
Të gjitha prapësite mbi mua po kanosen
Nga para e nga pas ma shtypin këtë shpirt
Ma vranë e sakatuan, copëtuan egërsisht.

Dhe s'pysin këto plagë, kjo zemer ai mban?
Kështu dhe mbi anijen, që çan në oqean
përplasen shkulmë valësh, tallaze të tërbuara
Nga fundi ato ngrihen, përplasen pa pushim...
Nuk bëj aspak çudi
pse me magjepse mua
Të fali bukuri, ty fati i bekuar.

Përpara bukurisë , në gjunjë biem ne
Jam rob i perendis, dhe skllav mua më ke

Ti linde të magjepsësh
e unë të magjepsem
Pse duhet ta ndërpresim ne,
ligjin e përjetshëm??

Jam fli i bukurisë
Ti bëhu fli e epshit
T'ia falim Dashurisë
Kujtimet e përjetshme...


 

Këngë Dashurie!

Dhe të dua edhe vuaj,
dhe gëzim s'po gjej dot
mallin tim nuk mund ta shuaj
sytë e mi nuk mund ti ngop

Dua pranë të më jeshë
të kuptoj, të flas me ty
shpirtin tim le ta magjeps
duke parë sytë e tu.

S'ka për mua tjetër ëndje
veç ta çoj jetën me ty
se duroj dot ndarjen tënde
nuk rroj dot pa ata sy

Me gëzim dhe pikëllim
ma mbush shpirtin tejpërtej
je për mua frymezim
Hov i këngës që shpërthen.

Veç me ty ndjehem e lumtur
edhe brenga s'më rëndon
por pa ty jam krejt e humbur
dhe gëzimi më helmon.

Po, më ndenje pranë i dashur
Bota rrotull qesh e ndrit
Po më le, e po më ike
malli shpirtin ma bën hi...

 KUJTIME


Ku ikët ju , o ditë të magjepsura!
më zemra ime s'ka për tju shijuar
me mallin e kujtimit, ju të veshura
më mirë t'ju kisha harruar.!

Ju ndjek nga pas, dëshirë e paplatitur
dhe lotët nuk kam forcë që ti mbaj
Kujtimi është dhëmbje e ç'filtuar
Dëshira për të, zemrën e djeg zjarr.


Trishtimi i zuri vëndin shpresës
dhe vetëm lotët sjellin sot gëzim
nga malli yt, më mirë le të vdesësh!
Nuk mund të rroj aspak pa ty...
Përpara meje i heshtur rrije
vështrimi i vrarë, kishte kaq ndjenjë!
dhe më kujtonte kohën e shtrejtë
Ishte i fundit ai vështrim.

Ti ike ëngjëll
ëngjëll i heshtur.
Si paradis i qetë varri.
Kujtime toke flenë atje.
Qielli vetë mbi dhe ka zbritur.

Yje qiellore!
Natë e heshtur!...
Braktismë mua, lermë, shpirt
Vështrimi, zëri yt më tremb

E kam provuar si sfilit
Lengimi dashurisë...Ç'them??
Ç'po them e çmendura kështu??
Ç'duhen qortimet që po bëj??

Jam njeri si të gjithë!
Vështrimi yt, më la pa mënd
ky fati im më ndjell, më ndjek
Drejt vdekjes sime vetë shkoj

Kam frikë ty mos të lëndoj
AS PA TË TAKUAR , DOT NUK RROJ...ZGJIMI


Nga qërpikët e venitur
fluturoi harrimi ëmbël
mbeti hiri i zhuritur
mu në gjoks, si peng i rëndë.

Çpo më sjell, ti ditë e ardhshme??
Ëndrrat e mia janë zbehur
zëri tyre kumbon ankthshëm
si jehonë, tej e mbetur.

Tufë-tufë ato sillen
me pranverën e harruar
Jetën, gazin, qetësinë
përmbi krahë mi mërguan!

Por veç ti, dashuri e shejtë
roje je e shpirtit tim!
Ëndërr e artë, ëndërr e shtrejtë,
Me pranverën vyshku ti...
Psherëtimë e akullit me grimca vetmie
fragmente pasive që s'trugur rrinë

Mundohem të ç'jerr imazhin e jetës
që koha padashur më servir

Jam s'kllave e kësaj Bote absurde e pa kuptim
nën k'thetrat e vetmisë po jeton ky shpirti im
i zhytur në melankoli plot trishtim...d
Sa do doja kohen mbrapsh të ktheja
shumë gjëra do ndryshoja
shumë fjalë do ti ktheja

Ndoshta një orë me akrepa mbrapsht
duhet të ekzistojë
E unë zog do të bëhem

Malet me dëborë do kaloj
Në çdo vënd do vete të kërkoj
e për gjë tjetër sdo mendoj

QË ATË DJALË SËRISHT TA TAKOJ....

Nëse vi dhe syri yt smë sheh
Trëndafil mbi qepallën tënde do të rri
Nëse syri yt i mbyllur fle
Në ëndrrën tënde do të vi
Ngadalë do të përkund si fëmijë

Më pëtkëdhelje do të të zgjoj
Në ëndërr ndoshta do më gjesh
Dhe unë mes ëndrrash të kërkoj

Por syri yt tashmë është rënduar
Spo hapet më të më shikojë
Malli im vargëzon në metafore
Zemra kot shpreson, ty të të zgjoj...Nuk e harroj çastin magjik
përpara syshë mu shfaqe ti
si një vegim që shkrep e ik
si bukuri që vetëtit

Nga pikëllimi i kapitur
Nga zhurmë kot i shërdhuar
Profili yt veç më ka ndritur
dhe yëri yt më ka mikluar

Kaluan vitet e stuhishme
dhe ëndrra e parë seç mu trëmb
harrova yërin e magjishëm
dhe ëngjëllorin nurin tënd

Në humbëtirë e errësirë
ditët e mia u zbarrisën
pa frymëzim, pa një dëshirë
Pa lot e gaz të Dashurisë

Por ja, u zgjova përsëri
përpara syshë mu shfaqe ti
Si një vegim plot me magji
si bukuri që vetëtit

Dhe zemra rreh nga mallëngjimi
dhe u ringjallën përsëri
dhe frymësim e adhurimi

Dhe lot e gaz e Dashuri....

Edhe pse s'të shoh ç'do
 
Ëndrra
 

Ëndrra ime u fik , ty më nuk të shoh
Nëse ndonjëherë do më k'thehesh
Kurrë më sdo të njoh.

Një ëndërr për ty shikoja
Dhe kurrë stë tregova
Se me gjithë zemër të dashurova

Ëndrra ime u fik shpresa e vetme në jetë
Dashuria e parealizuar që e desha me të vëttetë

Tani e shikoj një ëndërr vetëm, pa ty
Se që ditën kur më ike, nuk të pashë më me sy...

NgA anakreonti


Ra nata rreth e rrotull, mbuloi ajo gjithcka
Tërë bota është kotur, në gjumë bota ra

Në derë djali papritur më trokiti
Nga gjumi sec më zgjoi dhe ëndrrën davariti

E kush troketatje? E pyeta zemëruar
Më ngroh pakës , pas derës ma ktheu drithëruar

Pse trembesh nga unë, një djalë i vogël jam
Në shi e në Fortunë u bëra qull, kallkan

Më erdhi keq dhe ndeza qerinë, shpejt, e shpejt
i hapa derën të ziut

Kishte krahët e bërë qull në shi

Një tufë me shigjeta dhe harkun kish në gji

I ndeza zjarr në vatër , më erdhi keq për të
U ula fare afër pa fjalë, pa zë

I'a mora duart akull , ja ngroha me të miat
Krahët ia mbajta hapur, baluket ia shtrydha

Sa mori veten pak , harkun ai rrëmbeu
"Mos është prishur vallë ? dhe frap ai e shkrehu"

Dhe gjoksin tim e shpoi shigjeta si gjilpërë
Më dogji, përvëloi, sikur më thumboi një grerëz

Dhe ai qeshi e nisi të vallzoi, cu trembe moj aman
Më tha me gaz në gojë:

"Në rregull qenka harku, qëlloka me shigjetë
Imzot ske për të patur më qetësi në jetë"...
Je larg

Mua vetëm nuk më rrihet
E ti je larg, larg shpirtit tim
Për ty vuaj në pambarim

Jam njeri si gjithë bota
Kam një shpirtë, kam një lotë
Kam dëshirë me të taku
Se larg teje kam qëllu
Se me ty djalë jam dashuru

Je larg, je larg, larg shpirtit tim
Për ty do të vuaj deri në pambarim...
Ulu pran meje

Ulu këtu pranë meje, të presim bashkë edhe një herë
Ardhjen e mëngjesit si atëherë

Bashkë të presim hapjen e qiellit
Të ndajmë bashkë ardhjen e diellit

Të mos flasim të mos bëjmë zë
Kujtimeve të tretemi
Se sdo shihemi më...
Ti dhe Unë

E di se ç'po mendoja tani?
Sikut ti të ishe unë dhe unë të isha ti.
Në qytet do vihej një shpallje
"është zhdukur një vajzë 20-vjeçare"

E do ti lija tërë gojët të flisnin
- Si ndodh vallë që djemtë 20 vjeçare s'humbasin?

E di se ç'po mendoja tani
Sa mirë që ti s'je unë, e unë nuk jam ti......

Unazën e dikujt tjetër në gisht po e mbaj
sa herë që e shof me mall për ty qaj
ti më mungon krejt çka je
unë të kërkoj por ti askund nuk je
 
Tjetrin në krah e ty në zemër
jam mbush me mëkate që sju vë dot emër
po mekati më i madh për mu mbete ti 

Tjetri më puthë buzët e më përqafon
unë mbyll sytë mendja tek ti më shkon
rrugës e shqeruar kur dal me atë
 zemra ndalon rrahjen sdua te shoh asgjë
 
Unë të dua ty me tjetër jetoj ai
flen me mua unë emrin tënd shqiptoj
pse qenka nda me hile keshtu kjo bot 
me moshen me te bukur me jetu me lot.... 
 
Dashuritë lënë shenja


Në jetë do të qeshësh, por edhe do të qashë
Sepse kto të dyja, përherë shkojnë bashkë
Por më shumë e qara në jetë dominon
Sepse edhe zhgënjimi bashkë me të jeton

Jeta ka hidhërim, por ka edhe gëzim
Që të dyja bashkë, e kanë një kuptim
Këto të dyja bashkë, Sjellin Dashurinë

Dhe në këtë jetë, kryesorja është Dashuria
Sepse kot nuk themi "Mi mori ment e mia"
Por vetëm një, vetëm një Dashuri të jep jetë
Dhe ajo është, Dashuria e Vërtetë


Pra në këtë jetë, vijnë Dashuri e Dashuri
E këto mund të jenë, më shumë se dy a tri
Sigurisht, gjithkush do të donte vetëm një
Sepse më tepër të jenë, më tepër shënja lënë

E sa herë i kujtoj , veten torturoj
Pra mendohesh të mos i kujtosh
Që prej tyre të shpëtosh...
 


 


 


 

Të Kërkoj


Të kërkoj kudo, por ti nuk gjindesh
Përpara më dalin  shokët e tu
që më thonë të largohem

Por unë përsëri vazhdoj të të kërkoj
që të të sqaroj
për ato që të thanë për mua
dhe që të ndaluan të më dashurosh

Papritur të gjeta
por edhe ti mu largove
Pse vallë smë dëgjove??
Akoma s'më beson mua??

Epo i dashur, 
kaq vështirë nuk më duket
përderisa me mua 
ishe i dashuruar

Tani jam unë ajo
që do të largohem
pasi me ty dhe pa besimin tënd
Jeta nuk kalohet
LAMTUMIRË....
Vetmia më ka pushtuar 
dhe ti pranë meje s'je pa dashje

Të kam dashur 
dhe nuk e di përse dashuria
kur lind nuk pyet askënd
as zemrën time 
që mban emrin tënd

Prite puthjen , se e nisa
mos më thuj që të bezdisa
Ëndrrën time ,ty ta fal
vetëm ty , të vetmit djale..

 
Pse smë shkruan sonte
pse më je hidhruar
më thuaj natën e mirë
të lutem pllumb i shkruar.

Më thuaj se më do
më thuaj flej qet
më shkruaj se çdo natë
të dua përjetë

më thuaj yllza ime
si çdo natë më thua
spo më merr gjumi
pa ledhatimet e tua..
 
 

 

 

Në gjumë kur rashë
një ëndërr të bukur
me ty unë pashë,
Sikur u takuam ne të dy bashkë.

Sa të pashë në sy, ndjeva dashuri
kur më dhe dorën, ndjeva ngrohtësi

Të thashë TË DUA, shpirti im je ti
bëje sikur sdoje se skishe çtë thoje
veç se TË DUA dhe sdo më harroje

Fillove të më puthje, si qielli me tokën
TË DUA më thoshe, nuk dëgjoj botën
Dhe unë tek ty ndjeva besimin
ta dhashë zemrën, nuk pyta njerzimin

Bota le të flese për TY e MUA
Nuk dua tja di se veç ty TË DUA..


Nuk mbaj mënd sa herë të kam lënduar
Nuk mbaj mënd sa herë dashurinë tonë
kam rrefuzuar

Por tani që ti ke shkuar larg
ndërgjegja zemrën ma vret
se në zemër të dhashë shumë plagë

Nuk e di a do ketë falje ndonjëherë për mua
nuk e di a do jetoj ndonjëherë e qetë
Më fal nëse pendimi im të qetëson
më fal s[risht nëse fjalët e mia
Dashurinë e vjetër e zgjojnë

SE DIJA QË PO BËJA GABIM ME TY
EDHE PSE KOHA KA KALU
UNE PRAPË TË DUUUUU....
itë,
ç'do ditë të mendoj...
Edhe pse s'të flas çdo ditë
ç'do ditë të kujtoj

Tani se di,se ç'kam ndërmënd
më duket se është tingulli i zërit tënd
Ah ky zë që shumë herë më foli
do kisha dëshirë që prapë të bashkohemi

Dera mu duk sikur trokiti
unë prisja me madh e padurim
më mbante gjallë shpresa nga k'thimi
Po ti ishe larg o shpirti im ......
 

 
 

Më HARRO

Më harro të lutem ti
se dhe unë të harrova ty
më harro, më mos më kërko
se ti për mua më sekzisto

Më harro, kot mos u mundo
se zemra ime më stë do
më harro, gjej një tjetër
se për mua do mbetesh
thjeshtë një plagë e vjetër...

¶►¶►¶►¶►¶►¶

Rrugëve të qytetit tim ecnim dalëngadalë
bisedonim e herë asnjë fjalë
Të mbaja për dore e ëmbël të ledhatoja
një ndjenjë gëzimi e gjallë
më bënte të fluturoja

Bisedonim për të ardhmen
për ndjenjat e njëri-tjetrit
Bënim planet e jetës
në muzgun e së errtit

Mendonim se do ishim gjithmonë të dashuruar
Por sot jemi të ndarë, në zemër të robëruar...

♦♦≈≈♦♦≈≈♦♦≈≈♦♦


Një ditë papritur mëndja më çoi tek ti
Njela e habitur kur qaja si një fëmijë
Se ti ishe dashuria ime, gjëja më e shtrejtë
që se di ku ndodhesh, në çvënd në këtë planet

Ti o ëndrra ime që realitet su bëre kurrë
veç dhimbje më solle, të rrethuara me mur
Me mur që kurr nuk prishet,e nuk rrëzohet kurr

Por brënda tyre jetoj unëë
Dhe veç ëndrra për ty thur...

º»°»°»°»º

Përse të ndjehem vetëm përsëri
Përse të mos kemë pranë ndjenja ime
Përse të mos jemi bashkë ....

Këtë sdo e meritoja, pasi ty të kam në zemër
Ndoshta sdo lotoja, por në zemrën time ka një emër

Në zemrën time është shkruar emri yt
atë do e ruaj deri kur një ditë do i mbyll sytë

Sdi a më kupton, por tani për tani
ndjehem e friksuar......
Pasi vërtetë pranë stë kam .... Një detë na ndan
Por mund të mendojmë momentet e bukura që kaluam
sesi zemrat i Fituam.....

Smund të harroj, prandaj të gjitha këto ti kujtoj
Në zemrëm time smund të hyjë asnjë i huaj
Pasi aty vetëm ty të ruaj.......


 

 

 
Të pashë

Të pashë kur ti udhën ngadalë e more
Me hapat e trishtueshem si në funeral
Nuk doje jo vehtes ti besoje
Se unë sdo të vija më aty si me parë.
 
 

Ti ktheje kokën

Ti e ktheje kokën pas, si atëherë,
kur ndaheshim mëngjeseve në udhën e madhe
dhe dorën e bukur lart e ngreje
si një shënjë Fanaripërmbi Oqeane!

 ♥♥♥ 

Ti më prisnje

Ti më prisnje çdo të shtunë në atë stacion
Ndërsa sot` aq vite që atëherë kanë kaluar
Që nga nata kur unë u arratisa
Në këtë botë të ftohtë, për ty dhe për mua!

♥♥♥
 

Përmbi dallgë

Përmbi dallgë, tek hidhesha asajë nate
Një sy e hapnja stërkalave nëpër valë
Dhe nga brigjet e hidhnja vështrimin si rrufe
Tek të shtrënjtat brigje, tek ty o Mall!

Dhe në kthim të frymëmarrjes tjetër
Tek e rrihnja pashin e notit përmbi valë
Diku atje lart tek Ylli ynë` o zemër
Fytyrën tënde e pashë atë mesnatë.

E çava detin me not, për pak liri
Malet me marrshime i shkapërceva
Ah, por jo` këndej stë gjeja ty,
As tokën ku të lashë jo` nuk e gjeja!

 

 

 Gjeta

Gjeta dyer të çelikta që nuk hapeshin,
Dritare të larta, gjithmonë mbyllur,
Ah, gjeta fytyra të idhta
Që shikojnë si të ishin ndrydhur

Gjeta burgun gjigand të moskthimit
ku dhe vetë vulat raciste janë
gjeta letra që shkruajnë bllokimin
e një jete pa fund, pa anë!

♥♥♥

Spo të shkruaj

Spo të shkruaj që të justifikohem,
Jo jo, unë gjithnjë ndihem fajtorë!
Ikja ime ishte një mëkat
Për të emblem` dashurinë tonë! 

 

Me mungon bre zemer  me mungon bre shpirt sa te kam dashur ti kurr se ke dit te deshta fort te desha sa nje jete me ne fund me ike dhe une mbeta vet eh te dija ku je tani valla isha ardh te ti puthi ato syt e zi  te dua zemra dhe smundem te te haroj je ne shpyrt dhe kur sdo te kem mundesi te te largoj  sepse ti je jeta ime pergjithmon...!

Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg. Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte.” Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute. ...

 Si te gjej ngushllim Dua met harru por besom e dashur ende prap te du dit e nat te kujtoj dashurin qe shkoj malli me kaplon kurr me smund te harroj ...

Për ç'do natë në ëndërr të shoh, e gjumë s'po më bie ndër sy! E ndjej veten fajtor, që të lashë ty në vetmi! Ndaj besomë e dashur, se nuk do vdes, ...

 


Datenschutzerklärung
Eigene Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!